aplikacja mobilna

Postępowanie ze zwierzętami

Drogi mieszkańcu,

            nim zgłosisz nam problem z „bezdomnym zwierzęciem” wałęsającym się w pobliżu twojej posesji uważnie przeczytaj poniższy komunikat.

Istotnym problem jest postrzeganie zwierząt jako bezdomnych. Należy pamiętać, że wszystkie psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nie odpowiednio dopilnowane przez właściciela. W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.

Informujemy, iż czynnikiem wskazującym na „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. Niewskazane jest by w tym czasie (wiosna i wczesna jesień) dokarmiać jakiekolwiek wałęsające się psy oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do Urzędu, że pies jest bezdomny. Tym bardziej psów tych nie można zamykać na terenie swojej nieruchomości. Zwierzę w końcu samo odejdzie i wróci do swojego właściciela, o ile nie jest dokarmiane.

 W wyjątkowych sytuacjach (tylko w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców – gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców) Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do Schroniska. Przypadki faktycznie bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy Tarnów Opolski. Przekazując zgłoszenie należy podać swoje dane osobowe, miejsce przebywania zwierzęcia oraz nr kontaktowy.

Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów (jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia) bezzwłocznie należy zgłaszać na Policję, która interwencję tą przekaże weterynarzowi działającemu na zlecenie Gminy, a ten przy pomocy specjalnego sprzętu schwyta zwierzę, (w razie potrzeby przebada i pozostawi na obserwacji) oraz odwiezie do schroniska.

Mieszkańcu pamiętaj, że jeżeli zapewniłeś wałęsającemu się psu na terenie swojej nieruchomości schronienie oraz wyżywienie, zgłoszenia odbioru zwierzęcia jako bezdomnego nie będą przyjmowane. Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę i wyżywienie staje się jego właścicielem. Nie można zapominać także o tym, że w większości przypadków „wałęsające się psy” mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca gdzie zapewniono im wyżywienie. Postępując jednak w ten sposób (tj. chwilowo przygarniając psa i dożywiając go) zostanie mu odebrana szansa powrotu do domu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyłapane zwierzę mimo, iż posiada swojego właściciela trafia do schroniska. Miejmy świadomość, że schronisko dla bezbronnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. W ostatnich kilku latach z terenu naszej gminy do Schroniska trafiło kilkadziesiąt psów, których losy potoczyły się różnie.

Często zdarzają się przypadki, w  których kilka godzin po wyłapaniu zwierzęcia odnajduje się jego właściciel z oskarżeniami o bezprawne odebranie mu zwierzęcia. Ponadto, właściciel wyłapanego zwierzęcia zmuszony jest do poniesienia niemałych kosztów związanych z odzyskaniem swojego pupila. Bywają przypadki, że z tego powodu właściciel postanawia świadomie pozostawić psa w schronisku dlatego jeszcze raz apelujemy: ZANIM ZGŁOSISZ NAM PROBLEM UPEWNIJ SIĘ, ŻE NASZA INTERWENCJA JEST NIEZBĘDNA!

Data publikacji: 16-10-2014 12:17
Opublikował(a): Dominika Urbańczyk
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×