A to historia - zakończenie projektu

plakat akademia.png

A to historia!

          Gdzie mogą się spotkać babilońska mozaika, egipska piramida, grecka kolumna i rzymskie naczynia ? Jak to : gdzie? W programie SketchUp! A jak połączyć program drukarki  3D z wiedzą o starożytnej kulturze i dorobku materialnym dawno minionych epok? To doskonale wiedzą w Tarnowie Opolskim. W ramach Akademii Orange od stycznia grupa młodych ludzi w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury uczestniczyła w projekcie: Wydrukujmy razem historię.

          Nowatorskie połączenie warsztatów z ceramiki i robotyki przyniosło wspaniałe efekty. Na każdych zajęciach uczestnicy  poznawali kolejne epoki starożytne, odtwarzając w glinie modele wybranych  pamiątek  kultury materialnej starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Rzymu.  A działo się to jednocześnie ze zgłębianiem wiedzy praktycznej na temat obróbki tak szlachetnego materiału jakim jest glinka ceramiczna.  Symultanicznie konstruowano nowoczesną drukarkę 3D, uczono się korzystać z narzędzi pomiarowych, poznawano sekrety modelowania CAD. Gotowe wyroby ceramiczne przetwarzano na pliki do drukarki i … Cudownie było obserwować, jak myśl i rysunek nabierają materialnego kształtu i pojawia się „z nikąd” kolorowy element.

        A na dodatek otrzymane wydruki nie służą jedynie temu „żeby stały” ! Pamiątki kultury zostały przez uczestników kreatywnie przetworzone tak, że mogą służyć zabawie i edukacji kolegów. W jaki sposób? Tego będzie się można dowiedzieć  podczas Tygodnia Akademii Orange w Tarnowie Opolskim w dniu 24.05.br , a także w Opolu (31.05.br), gdzie rezultaty projektu zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas Opolskiego Festiwalu Nauki.

      Z kronikarskiego obowiązku dodajemy, że uczestnicy zajęć po pracowitych miesiącach   pojechali do Chęcin gdzie w Centrum Nauki Da Vinci nie tylko doskonale się bawili, lecz także poszerzali swoją wiedzę i poszukiwali  kolejnych inspiracji. Kto wie, czym nas jeszcze zaskoczą?

akademia.jpeg

Data publikacji: 19-05-2015 11:17
Opublikował(a): Dominika Urbańczyk
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie