"Niezłe źiółka" w GOK-u

Od marca do czerwca br. w Gminnym Ośrodku Kultury trwał projekt pod nazwą „Niezłe ziółka”. Zakładał on przeprowadzenie trzech cykli warsztatów skierowanych do grup  w różnych wieku( dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież i dorośli). Tematyka osnuta była wokół ziół i roślin leczniczych. Działając różnymi metodami  w sposób atrakcyjny przekazaliśmy  wiedzę na temat ochrony środowiska, naturalnych zasobów najbliższego otoczenia ,negatywnego wpływu człowieka na przyrodę . Uświadomiliśmy uczestnikom konieczność ich ochrony  roślin zielnych - w celu zachowania bioróżnorodności - poprzez działania proekologiczne, promowanie zdrowej żywność, propagowanie ochrony ziemi, wody i ograniczenie stosowania środków chemicznych. Zajęcia warsztatowe dla każdej z grup odbyły  się w blokach tematycznych:

„Ziele jakich wiele” dla najmłodszych. Podczas trzech spotkań dzieci dowiedziały się jak wyglądają pachną , a czasem i smakują najpopularniejsze w naszym otoczeniu zioła, często postrzegane jako chwasty. Miały możliwość wykonanie aromatyzowanych olejów i soli ziołowej, posiania własnych ziół. Wykonały piękne portrety ziół , które znalazły się na wystawie.

„Cuda – wianki” dla dzieci szkolnych. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzieli  się jakie walory lecznicze i kulinarne  posiadają zioła dziko rosnące i uprawne. Mieli możliwość spróbowania  ekologicznych potraw w gospodarstwie agroturystycznym. Dowiedzieli się o tradycjach związanych z ziołami i wiciem wianków. Pod okiem zielarki sami upletli je ze świeżo zebranych roślin. Efekty pracy zostały sfotografowane i umieszczone na wystawie.

 „Energia i piękno z natury”  to cykl zajęć warsztatowy dla młodzieży i dorosłych. W ramach nich odbyło się spotkanie z dietetyczką, kosmetyczką oraz zajęcia kreatywne, podczas których panie wykonały metodą batiku „Sukienki dla Matki Natury”. Uczestniczki wzbogaciły swoją wiedzę na temat właściwości zdrowotnych, kulinarnych i kosmetycznych ziół. Wiedzę tę wykorzystały w praktyce przygotowując smaczne i zdrowe sałatki i soki. Przekonały się na własnej skórze jak łatwo i efektywnie zadbać o urodę wykorzystując surowce będące w zasięgu ręki. Obrazy powstałe z batiku zostały oprawione i wyeksponowane na wystawie.

Uroczyste otwarcie wystawy poprojektowej odbyło się 22 czerwca. Można ją oglądać do połowy lipca br. w Gminnym Ośrodku kultury w Tarnowie Opolskim

 W czasie trwania działań projektowych na stronie ośrodka i jego profilu na Facebooku ukazywała się „Zielona Kronika”, dokumentująca działania projektowe.

Partnerzy projektu: Tygodnik Ziemi Opolskiej, Radio Doxa.

Niezłe Ziółka logotyp.jpeg

Data publikacji: 22-06-2017 14:05
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie