Gminne Dożynki 2017- Kosorowice 9-10.09.2017 r.

Dożynki.jpeg

Gminne Dożynki – Święto Tarniny  w Kosorowicach  już za nami. Tegoroczni organizatorzy –spisali się na 6! Dwa dni wypełnione spotkaniami, zabawą oraz tradycyjnymi obrzędami miały w tym roku rekordową publiczność. W Turnieju Sołectw zwyciężyła Raszowa. Na estradzie prezentowali się tarnowscy karatecy, a „kolorowy zawrót głowy” zapewniły widzom zespoły taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury.  Atrakcją wieczoru były występy zespołów AFTER PARTY oraz MIG. Publiczność na obu koncertach świetnie się bawiła! Zabawę kontynuowano  do późnych godzin nocnych, a do tańca przygrywał zespół ALBATROS. Dożynkowa niedziela rozpoczęła się  Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Kosorowicach. O godzinie 14 ruszył  przez wieś długi i barwny korowód  przedstawicieli wszystkich miejscowości gminy, reprezentacji placówek oświatowych i organizacji.  W tym roku sporo było odniesień do aktualnych wydarzeń  - w wielkiej i lokalnej polityce – lub humorystycznych komentarzy  zjawisk społecznych. Jury nagrodziło taką liczbę uczestników, że podczas wręczania nagród na scenie było naprawdę tłoczno.

W części oficjalnej starostowie dożynek Bernadeta i  Tomasz  Fornol na ręce Wójta Gminy Krzysztofa Mutza przekazali bochen chleba, którym Gospodarz podzielił  się  ze wszystkimi obecnymi. Wójt w swoim  krótkim wystąpieniu podkreślił trud rolników oraz wyraził wdzięczność za ich niełatwą pracę.

Przy pysznym kołoczu można było posłuchać Orkiestry Dętej ZW Lhoist S.A. pod batutą  Grzegorza Cyparskiego – która  swą prezentację rozpoczęła od uroczystej pieśni „Boże z Twoich rąk żyjemy, choć własnymi pracujemy…” a zakończyła instrumentalnymi aranżacjami popularnych melodii rozrywkowych. Następnie miejsce na scenie zajął  zespół „ Kosorowiczanki”. Nieco później pałeczkę przejęła  Bernadeta Kowalska. Artystka  w trakcie biesiady  wciągnęła do wspólnej zabawy grono  słuchaczy w różnym wieku.

Po występie wręczono statuetki „Złotych Tarnin” oraz nagród w konkursach dożynkowych. Zaszczytne wyróżnienia dla najznakomitszych przedstawicieli gminy otrzymali : Teodor Glensk (Animator Kultury), Patrycja Komko (Sportowiec Roku) oraz Paweł Ślusarczyk jako właściciel PHU „Wesoły Borsuk” (Przedsiębiorca Roku). W tym roku w konkursie „Najciekawsza  dekoracja posesji w Kosorowicach”  nagrody i wyróżnienia otrzymali :  Rodzina Cebula (1), Rodziny: Gregorczyk i Łaciak  (2) Rodziny: Gonsior, Ochota  i Elżbieta Reinert (3), Rodziny: Cichoń, Glensk, Cichos, Grysko, Fornol, Sekula, Czech (wyróżnienia). W konkursie  „Najciekawszy wóz – najbardziej oryginalny pomysł prezentacji sołectwa” jury  najwyżej oceniło  „Syrońską winnicę”, „Grześka tiko”, „Uchodźcy na tratwie” . W konkursie na „Najciekawsze przebranie” wyróżniono: „ Farmera” z Przywór, „Milicję i straż” , „Pij mleko " z Kosorowic.    W konkursie Koron Żniwnych przyznano równorzędne wyróżnienia dla każdego sołectwa.

Z gorącym przyjęciem spotkał się znany i lubiany kabaret NEONÓWKA, który odsłonił swoją gwiazdę w Kosorowickiej Alei Gwiazd Kabaretu. Brawurowy występ, jak zwykle z wyśmienitym – programem satyrycznym.  Gdy w końcu  publiczność  pozwoliła artystom zejść ze sceny,  rozpoczęła się zabawa z zespołem Universal. O 21.30, w przerwie między tańcami niebo nad Kosorowicami  rozświetliły barwne  fajerwerki.

Na dożynkowej imprezie nie zabrakło przedstawicieli Aglomeracji Opolskiej. Na stoisku każdy mógł wykazać się wiedzą o regionie i zdobyć atrakcyjne  nagrody. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A – główny sponsor imprezy  także zaprezentował się okazale. Oferowano – oprócz pakietu informacji – użyteczne gadżety z logo sponsora, a dla najmłodszych moc atrakcji.

Sponsor główny imprezy: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

logo - gzas - systemu.jpeg

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM S.A. jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która wybudowała i obsługuje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Gazociąg Zdzieszowice – Wrocław stanowić będzie ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Inwestycja otrzymała w 2013 roku status PCI. Jest również współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Więcej informacji o spółce na stronie www.gaz-system.pl

 

 

 

Data publikacji: 18-09-2017 08:28
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie