„W moim domu zdrowo, pachnąco i kolorowo”

Aktywizacja społeczności lokalnej w działaniach, mających na celu dobro wspólne , zainicjowanie zdrowego trybu życia, integracja międzypokoleniowa i międzysąsiedzka, poprawa jakości życia i wzmocnienie więzi z „małą ojczyzną” to cel, jaki przyświecał twórcom projektu. Działania projektowe zostały zainicjowane przez grupę nieformalną „SYRONIE z Kosorowic” w ramach programu „Działaj Lokalnie X”. Partnerem projektu był Gminny Ośrodek Kultury, a wszystkie warsztaty odbywały się w jego filii w Kosorowicach. Zaplanowano i zrealizowano cykl warsztatów. W ich trakcie uczestnicy nabywali  wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego żywienia, wytwarzania  kartek, karnetów i wizytówek, wyrobu kwiatów, produkcji ozdobnych świec z użyciem elementów roślinnych oraz dekorowania stołów i potraw. Osoby uczestniczące w warsztatach  (każdorazowo 30 osób), aktywnie zdobywały wiedzę teoretyczną i praktyczną, poszerzały i wzbogacały wiedzę i umiejętności, rozwijały własną kreatywność.  Dzięki temu, że w zajęciach brali udział uczestnicy w różnym wieku (dzieci, młodzież, dorośli), wspólna praca sprzyjała  nawiązywaniu dobrych relacji tak wewnątrz- jak i międzypokoleniowych.
 

Projekt „W moim domu zdrowo, pachnąco i kolorowo” składał się z cyklu dwu- i jednodniowych warsztatów:

Dziś tu pachnie chlebem -  Pierwszego dnia zaczyniono ciasto chlebowe i zapoznano się z techniką domowego wypieku chleba. W drugim dniu  chleb został wyrobiony i wstawiony do pieca. Gdy się wypiekał a później stygł, zajadano się pysznymi podpłomykami, wysłuchano wykładu dietetyczki, pod kierunkiem której przyrządzono zdrowe i  smaczne „smarowidła” i inne dodatki do pieczywa.

Ciepłe płomienie pachnących świec- Tu także należało poświęcić  dwa dni na wyrób pięknych pachnących  świec, w które wtopiono  kwiaty  i inne elementy roślinne.

Kartka sercem pisana – Popołudnie i wieczór poświęcono na zapoznanie się z technikami plastycznymi takimi jak  irisfoling i origami. Przygotowane elementy wykorzystane zostały do wyrobu ręcznie wykonanych kartek (płaskich i 3D) okolicznościowych, świątecznych, karnetów prezentowych, wizytówek itp.

Po ten kwiat – Realizacją tego tematu zabrała dwa kolejne spotkania. Warsztaty wytwarzania kwiatów z rajstop dały wspaniałe rezultaty. Powstały niecodzienne bukiety !  Technika  foamiran, z którą uczestnicy zapoznali się na kolejnym spotkaniu, okazała się bardzo wymagająca. Jednak wszyscy byli zdeterminowani, aby otrzymać rezultat jak najlepiej naśladujący naturę. I udało się! Dzięki talentowi i  pracowitości!

Zapraszamy do stołu - Jednodniowe warsztaty dekorowania potraw i nakrywania stołu z wykorzystaniem ozdób wykonanych w trakcie poprzednich warsztatów  przebiegały w bardzo miłej, atmosferze. Uczestnikom, którzy w trakcie spotkań dobrze się poznali i zaprzyjaźnili, wspólna praca, a później  biesiadowanie przy pięknie nakrytym stole dostarczyły wiele radości. Dzielono się i chlebem, i doświadczeniami. Smaczne i zdrowe potrawy, atmosfera zażyłości, jaką daje wspólne działanie, żarty i śmiechy… Aż  żal się było rozstawać!

Zainteresowanie tematyką zdrowego żywienia oraz nowymi technikami rękodzielniczymi, chęć, by wzbogacać i upiększać przestrzeń wokół siebie, spotykać się i wspólnie coś tworzyć  - to wszystko rezultaty projektu. Wiele uczestniczących w nim osób wyraziło pragnienie, by nadal spotykać się, doskonalić, rozwijać nowo odkryte zainteresowania.

Projekt „W moim domu zdrowo, pachnąco i kolorowo” został zrealizowany przez grupę nieformalną „SYRONIE z Kosorowic” w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarnowie Opolskim. Grupę nieformalna tworzyli: Szymon Dyga, Anna Zyła, Bożena Tkocz.

 

Logotyp.jpeg

Data publikacji: 30-11-2017 10:18
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie