Kultura lokalna – aktywacja!

Projekt pod nazwą „Kultura lokalna - aktywacja!” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016. Środki przyznane przez Narodowe Centrum Kultury zostały wykorzystane na przeprowadzenie badań środowiskowych i sporządzenie diagnozy. Po zaakceptowaniu przez NCK wyników przystąpiono do II części projektu, którego głównym założeniem było stworzenie przez lokalne środowiska niewielkich projektów zwanych inicjatywami. Ogłoszono konkurs, na który wpłynęło kilkanaście różnych propozycji. Sami wnioskodawcy wybrali spośród nich te, które były najciekawsze:

Inicjatywy  realizowane były na terenie Gminy Tarnów Opolski od sierpnia do listopada 2016r.

"Fotografia łączy pokolenia”  Janusza Borowiaka z Kątów Opolskich - pomysł polegał na zgromadzeniu fotografii rodzin i przyjaciół z dawnych i współczesnych lat. Udokumentowaniu ważnych i ciekawych dla miejscowej ludności wydarzeń i obiektów, odkryciu indywidualnych historii.  Przygotowana została wystawa najciekawszych zdjęć.  Opatrzone komentarzem i wstępem stały się materiałem do stworzenia katalogu.

„Dawny chleb biednych Ślązaków  na przednówku – dziś dla świadomych i nowoczesnych”  Józefa Kantowa z Przywór - spotkania z dawnymi potrawami wiejskiej kuchni śląskiej ( w tym bezglutenowej) połączone z praktycznym wykonaniem potraw według dawnych przepisów. Odbyły się trzy spotkania, każde poświęcone innej grupie produktów. Na koniec powstał zbiór przepisów wraz ze zdjęciami.

chleb.jpeg

„Trzecie miejsce” Bartosza Wzorka z Walidróg  – dzięki przeprowadzonym działaniom powstały  unikatowe meble z palet, które stały się wyposażeniem  miejsca spotkań całej społeczności. Było to okazja do spotkań , wspólnej pracy, zapoznania się tradycyjnym wzornictwem opolskim i kreatywnego wykorzystania tej wiedzy. Na koniec uczestnicy projektu zaprosili mieszkańców „na kawkę pod wiatą”

3 miejsce.jpeg

 „Razem w średniowieczność” Joanny Pietruszki z Miedzianej   – warsztaty edukacyjne przybliżające mieszkańcom życie w wiekach średnich. Były zawody strzelania z łuku poprzedzone wyrobem strzał, warsztaty garncarskie, tworzenie biżuterii z krajki , nauka tańców średniowiecznych.

„Robimy film” Sebastiana Stanika z Nakła -  młodzi ludzie pod okiem reżysera napisali scenariusz i wyprodukowali  etiudę filmową o problemach miejscowej młodzieży. W filmie wykorzystana została muzyka zespołów działających na terenie gminy.

robimy film.jpeg

„Z fotografią na Ty” Aleksandry Poloczek z Przywór - cyk warsztatów z zakresu fotografii plenerowej i studyjnej skierowany do młodzieży gimnazjalnej.   Bogaty program zajęć  zakładał między innymi:  plenery, zajęcia komputerowe, makijaż studyjny, zwiedzanie wystawy OFFOTO.  Wernisaż na zakończenie projektu.

wernisaż.jpeg

"Nas to kręci!" -zorganizowanie dyskusyjnego klubu filmowego Pawła Kampy z Tarnowa Opolskiego - projekt polegał  na zorganizowaniu czterech spotkań z filmem połączonych z dyskusją pod kierunkiem moderatora. Tematyka filmów osnuta była wokół : wolności, miłości, relacji międzypokoleniowych, zderzenia kultur we współczesnym świecie. Uczestnicy  mieli wpływ na wybór dwóch obrazów. Na zakończenie zaplanowano spotkanie z reżyserem.

nas to kręci.jpeg

Data publikacji: 15-02-2018 09:41
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie