Niezłe ziółka

Od marca do czerwca 2017 roku  w Gminnym Ośrodku Kultury trwał projekt pod nazwą „Niezłe ziółka”. Zakładał  on przeprowadzenie trzech cykli warsztatów skierowanych do grup  w różnych wieku  ( dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież i dorośli) . Tematyka osnuta była wokół ziół i roślin leczniczych.  Działając różnymi metodami  w sposób atrakcyjny przekazaliśmy  wiedzę na temat ochrony środowiska, naturalnych zasobów najbliższego otoczenia ,negatywnego wpływu człowieka na przyrodę .  Zajęcia warsztatowe dla każdej z grup odbyły  się w blokach tematycznych:

„ Ziele jakich wiele” dla najmłodszych. Podczas trzech spotkań dzieci dowiedziały się jak wyglądają pachną , a czasem i smakują najpopularniejsze w naszym otoczeniu zioła, często postrzegane jako chwasty. Miały możliwość wykonanie aromatyzowanych olejów i soli ziołowej, posiania własnych ziół. Wykonały piękne portrety ziół , które znalazły się na wystawie.

 

 

 „Cuda – wianki” dla dzieci szkolnych. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzieli  się jakie walory lecznicze i kulinarne  posiadają zioła dziko rosnące i uprawne. Mieli możliwość spróbowania  ekologicznych potraw w gospodarstwie agroturystycznym. Poznali tradycje związane z ziołami i wiciem wianków. Pod okiem zielarki sami upletli je ze świeżo zebranych roślin. Efekty pracy zostały sfotografowane i umieszczone na wystawie.

 

 

 „Energia i piękno z natury”  to cykl zajęć warsztatowy dla młodzieży i dorosłych. W ramach nich odbyło się spotkanie z dietetyczką, kosmetyczką oraz zajęcia kreatywne, podczas których panie wykonały metodą batiku „Sukienki dla Matki Natury”. Uczestniczki wzbogaciły swoją wiedzę na temat właściwości zdrowotnych, kulinarnych i kosmetycznych ziół. Wiedzę tę wykorzystały w praktyce przygotowując smaczne i zdrowe sałatki i soki. Przekonały się na własnej skórze jak łatwo i efektywnie zadbać o urodę wykorzystując surowce będące w zasięgu ręki. Obrazy powstałe z batiku zostały oprawione i wyeksponowane na wystawie.

 

 

Uroczyste otwarcie wystawy po projektowej odbyło się 22 czerwca.

Projekty były realizowane dzięki wsparciu z Funduszu Naturalnej Energii, przyznane na podstawie konkursu którego organizatorem był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A.

Niezłe Ziółka logotyp.jpeg

Data publikacji: 15-02-2018 09:57
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie