Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią- informacja dla hodowców

Ochrona zwierząt podczas transportu i związane z tym działania

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) NR 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań, przewożone mogą być jedynie zwierzęta zdolne do transportu. Przepis zawarty w pkt 2 rozdziału I, załącznika 1 ww. rozporządzenia wskazuje, że zwierzęta ranne, chore lub w złej kondycji uznawane są za niezdolne do transportu w szczególności, gdy nie mogą się samodzielnie poruszać bez bólu lub nie mogą poruszać się bez pomocy. Ponadto należy zauważyć, że zwierzęta, które nie mogą poruszać się samodzielnie musiałyby zostać wciągnięte do samochodu, co jest niezgodne z pkt 1.8 rozdziału III zał. 1 ww. rozporządzenia.

Powyższe powoduje, że niemożliwy jest zgodny z prawem przewóz zwierzęcia pourazowego (tj. rannego, ze złamaną kończyną itp.). takie zwierzę powinno zostać poddane ubojowi z konieczności w gospodarstwie i dopiero tusza zwierzęcia powinna zostać przetransportowana do rzeźni.

Należy pamiętać, że transport zwierząt w sposób powodujący zbędne cierpienie i stres jest uznawany za znęcanie się nad zwierzętami i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, na podstawie art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 122).

W związku z powyższym w przypadku powzięcia informacji o przewożeniu zwierzęcia pourazowego (tj. rannego, ze złamaną kończyną itp.) proszę o przekazanie tej informacji do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opolu.

Data publikacji: 22-02-2019 13:38
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie