ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO: Trasa nr 2: Z Tarnowa Opolskiego do Suchego Boru

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 2: Z Tarnowa Opolskiego do Suchego Boru

Opis trasy, mapa i zdjęcia: Przemysław Supernak, SuperGlob https://www.facebook.com/superglob1/

Długość trasy: 25,1 km

Szczegółowa mapa trasy:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=13t5bPIoVlMOkDqrxZCCwA-II6AmPpOVT&usp=sharing                                                                                                                                                                                             GPXTarnów Opolski 02 - do Suchego Boru.gpx
 

Urozmaicona trasa prowadząca częściowo leśnymi duktami, a częściowo rzadko uczęszczanymi, asfaltowymi drogami gminnymi. Po drodze odwiedzimy kilka ciekawych zabytków oraz dotrzemy do tajemniczego miejsca w środku lasu, z którym związana jest niezwykła historia. Miłośnikom natury z pewnością spodoba się gęsty Las Tarnowski, pomnikowa aleja dębów w Dębiu czy dawna kamionka w Falmirowicach. W lecie, u celu naszej wycieczki, w Suchym Borze czeka nas letni basen ze zjeżdżalnią, który szczególnie spodoba się dzieciom.

Wycieczkę rozpoczynamy na najpiękniejszym skwerze Tarnowa Opolskiego, przy ul. Św. Marcina. Pięknie ukwiecony otacza niewielki stawek z fontanną i drewnianym molem. Roztacza się z niego malowniczy widok na zabytkowy kościół św. Marcina Biskupa. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1447 r. W 1651 r. został spalony przez armię szwedzką pustoszącą wówczas ziemie polskie. Obecna, neobarokowa bryła świątyni powstała w latach 1913-1916. Wewnątrz podziwiać można barokowy ołtarz poświęcony patronowi kościoła. Tuż przy kościele stoi kamienna, kryta gontem wieża przypominająca basztę obronną, w której kiedyś mieściła się kostnica.

Ruszamy ul. Św. Marcina w kierunku południowym, oddalając się od budynku kościoła. Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo, w ul. Dworcową. Tuż za przejazdem kolejowym mijamy gmach Urzędu Gminy ze stojącą za nim tężnią solankową (więcej informacji – trasa nr 1 „Z Tarnowa wokół Lasu Tarnowskiego”). Dalej poruszamy drogą rowerową wzdłuż drogi gminnej (czerwony szlak rowerowy), dojeżdżając do Kosorowic. W wiosce mijamy Aleję Gwiazd (więcej informacji – trasa nr 1 „Z Tarnowa wokół Lasu Tarnowskiego”) i na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na niebieski szlak rowerowy, którym biegnie także szlak pielgrzymkowy Via Regia (Droga św. Jakuba). Za boiskiem wjeżdżamy do Lasu Tarnowskiego i na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo, opuszczając niebieski szlak. Kilometr za rozwidleniem przecinamy tory kolejowe.

Około 1,5 km za torami, niedaleko trasy głównej naszej wycieczki znajduje się miejsce z niezwykła historią, zwane Księżym Dołem. W miejscu tym, w sporym i niewidocznym z daleka zagłębieniu w ziemi, podczas wojny trzydziestoletniej ukrywała się ludność Tarnowa Opolskiego pod wodzą miejscowego proboszcza Maximiliana Schaffa. Wybudowali tu lepianki i wykopali studnię. Żywili się zabranymi ze sobą zapasami jedzenia, które szybko zaczęły się kończyć, a ludzie zaczęli umierać z głodu. Ocalała garstka, wraz z księdzem, w desperacji postanowiła wrócić do swoich domów, narażając się na mordy i terror wojsk szwedzkich, które plądrowały i paliły okoliczne wsie. Okazało się, że w dniu  powrotu mieszkańców do wioski wojska ją opuściły.

Dojazd do Księżego Dołu

(trasa niebieska w Google Maps)

Pięćset metrów za przejazdem kolejowym skręcamy w pierwszą drogę w prawo. Po kolejnych 500 m. skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Jedziemy następne 500 m. i wypatrujemy na drzewach po prawej stronie strzałek i znaku zielonej kropki na białym tle, które prowadzą do Księżego Dołu. Znajduje się on ok. 100 m. w głąb lasu. Z Księżego Dołu wracamy do drogi i skręcamy w prawo. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i 200 m. dalej w prawo, powracając na trasę główną. Jeśli nie chcemy odwiedzić Księżego Dołu, za przejazdem kolejowym jedziemy cały czas prosto.

Od przejazdu kolejowego jedziemy cały czas prosto ok. 4 km. Po drodze przecinamy 5 skrzyżowań leśnych dróg, aż dotrzemy do ruchliwej drogi krajowej nr 94. Skręcamy w prawo i na skrzyżowaniu 50 m dalej skręcamy w lewo (drogowskaz na Chrząstowice). Tuż za lasem wjeżdżamy do Falmirowic, które leżą już w sąsiedniej gminie Chrząstowice. Na pierwszym skrzyżowaniu w wiosce skręcamy w lewo, w ul. Wiejską. Trzysta pięćdziesiąt metrów dalej skręcamy, tak jak ul. Wiejska, w prawo. Na następnym rozwidleniu dróg jedziemy w lewo (dalej ul. Wiejska) i po chwili docieramy na skraj lasu, gdzie droga skręca w prawo. Za zakrętem, skręcamy w lewo, wjeżdżając do lasu (żółty szlak rowerowy). Na rozwidleniu dróg jedziemy zgodnie z żółtym szlakiem w lewo i docieramy na niewielką polanę z leśniczówką. W lesie po prawej stronie znajdują się zagłębienia w ziemi zalane wodą. To kamionka Falmirowice - tereny dawnej kopalni bazaltu. Ścieżki wokół niej doskonale nadają się do treningu terenowej jazdy rowerem.

Za kamionką jedziemy dalej żółtym szlakiem wzdłuż polany. Kawałek dalej droga zakręca w lewo przy miejscu odpoczynku z ławkami. Zaraz za nim skręcamy w prawo i 1,5 km dalej wyjeżdżamy z lasu docierając do Suchego Boru. Suchy Bór to dawna kolonia pruska stworzona przez Króla Fryderyka II. W ramach masowej akcji kolonizacyjnej na terenie Śląska Opolskiego powstawały miejscowości, w których osiedlali się przybysze z Hesji, Wirtembergii, Frankonii, Turyngii i Austrii. Wszystkie domy w Suchym Borze zbudowano w jednym stylu. Były to drewniane chałupy z belek, z murowanym kominem. Koloniści mieli we własnym zakresie zbudować jedynie szopy i stodoły. Niestety dawna zabudowa nie przetrwała do dzisiejszych czasów.

W Suchym Borze znajduje się letni basen ze zjeżdżalnią. Tuż przy nim funkcjonuje ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny, w którym można znaleźć nocleg. Niedaleko basenu, przy głównej ulicy jest też popularna restauracja, w której możemy zjeść obiad lub ugasić pragnienie.

Z Suchego Boru wracamy tą samą drogą którą przyjechaliśmy. Żółtym szlakiem rowerowym wracamy do kamionki w Falmirowicach i gdy tuż za nią wyjedziemy z lasu, skręcamy w lewo, jadąc dalej żółtym szlakiem do pobliskiego Dębia. Do wioski wjeżdżamy tuż przy mostku na Chrząstawie. Zanim pojedziemy dalej warto skręcić w lewo, do centrum wioski, by zobaczyć piękny barokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jeśli nie chcemy go zwiedzić, przy mostku przecinamy prosto główną drogę, jadąc asfaltową szosą wzdłuż Chrząstawy w kierunku południowym, w stronę Walidróg. Pięćset metrów dalej, w lewo odchodzi malownicza pomnikowa aleja dębów (trasa niebieska w Google Maps), prowadząca do zabudowań dawnego dworku, który obecnie pięknie wyremontowany jest prywatną posiadłością. Wracamy tą samą trasą do drogi gminnej.

Kilometr za skrzyżowaniem z aleją mijamy Dąbrowice, gdzie nasza trasa spotyka się z zielonym szlakiem rowerowym. Za wioską przejeżdżamy przez niewielki zagajnik i wjeżdżamy do Walidróg, wracając do gminy Tarnów Opolski. Na początku wioski, po prawej stronie mijamy łąki na których znajduje się, boisko, plac zabaw, plenerowa siłownia oraz zadaszona wiata z kominkiem. Często odbywają się tu rozmaite imprezy gminne. W lipcu 2020 r. odbył się tu pierwszy gminny turniej rycerski zorganizowany przez lokalnych pasjonatów tego sportu. Planowane są kolejne.

Przejeżdżając przez całe Walidrogi docieramy do drogi krajowej nr 94. Skręcamy w lewo i od razu przed kościółkiem w prawo, zgodnie z zielonym szlakiem. Jedziemy prosto 2 km, na rozwidleniu skręcamy w prawo i od razu w lewo i wjeżdżamy do Tarnowa Opolskiego przy stadionie sportowym. Za stadionem przecinamy prosto skrzyżowanie, wjeżdżając w ul. Koraszewskiego. Jedziemy nią do końca, skręcamy w prawo w główną ulicę Klimasa i kończymy naszą wycieczkę przy kościele św. Marcina Biskupa.

 

 

Data publikacji: 07-09-2020 07:28
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie