ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 5: Z Tarnowa Opolskiego nad Odrę

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 5: Z Tarnowa Opolskiego nad Odrę

Opis trasy, mapa i zdjęcia: Przemysław Supernak, SuperGlob https://www.facebook.com/superglob1/

Długość trasy: 26 km

Szczegółowa mapa trasy:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1TNHZFC4M8JpwDEE0hWPxs8cZI0k6IPbl&usp=sharing

Najdłuższa spośród proponowanych tras. Jej znakiem rozpoznawczym jest woda i las. W drodze nad Odrę, która jest zachodnią granicą gminy Tarnów Opolski, przejedziemy malowniczą drogą pomiędzy stawami w Miedzianej. Odwiedzimy łowisko pstrągów, zabytkowy jaz, leśny rezerwat przyrody Kamień Śląski, kamieniołom Górażdże, a także kilka zacisznych wiosek.

Wycieczkę zaczynamy przy Urzędzie Gminy, nieopodal stacji kolejowej. Tuż za nim stoi niedawno zbudowana tężnia solankowa (więcej informacji: trasa nr 1 „Z Tarnowa Opolskiego wokół Lasu Tarnowskiego”). Wyruszamy w kierunku zachodnim, wygodną drogą dla rowerów wzdłuż drogi gminnej prowadzącej do Przyworów Opolskich. Biegnie tędy dobrze oznaczony czerwony szlak rowerowy. Już po kilku minutach docieramy do Kosorowic, gdzie przy boisku sportowym mijamy Aleję Gwiazd polskiego kabaretu (więcej informacji: trasa nr 1 „Z Tarnowa Opolskiego wokół Lasu Tarnowskiego”).

Na końcu wioski droga gminna skręca w lewo, a my jedziemy w prawo czerwonym szlakiem rowerowym, który prowadzi wygodną polną drogą. Kilometr dalej wjeżdżamy na zadrzewiony teren, na którym znajdują się stawy w Miedzianej powstałe w dawnych wyrobiskach piasku. Część z nich jest ogrodzona i należy do prywatnych właścicieli. Kilka stawów jest jednak dostępnych i można nad nimi zaobserwować liczne gatunki ptaków. W piaszczystych skarpach otaczających stawy swoje gniazda mają między innymi zimorodki.

Przy ostatnich stawach na drodze dojeżdżamy do rozwidlenia, na którym skręcamy w prawo. Jedziemy pomiędzy polami w kierunku widocznego w oddali Lasu Tarnowskiego. Na rozwidleniu dróg przed lasem skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez mostek. Zaraz za nim skręcamy na kolejnym rozwidleniu w lewo, jadąc skrajem lasu. Niecały kilometr dalej docieramy do łowiska pstrągów „Pod Dębem”. Można tu nie tylko złowić, ale również zjeść smaczną rybę. Tuż za łowiskiem przejeżdżamy tunelem pod torami kolejowymi i skręcamy w lewo, na asfaltową drogę wojewódzką nr 423, wjeżdżając do Przyworów Opolskich.

W Przyworach Opolskich jedziemy cały czas wzdłuż głównej drogi. Po drodze mijamy rondo, nieopodal którego stoi kościół Matki Boskiej Bolesnej. Jedziemy dalej główną drogą w prawo i za budynkiem szkoły skręcamy w prawo, w drogę gruntową. Za ostatnimi zabudowaniami i niewielkim zagajnikiem skręcamy na rozwidleniu w lewo. Droga prowadzi po łuku w prawo i dociera do kolejnego rozwidlenia, na którym skręcamy w lewo, docierając nad brzeg Odry. Przed sobą widzimy zabytkowy jaz w Kątach Opolskich. Mijamy go, wjeżdżając po chwili do wioski.

W Kątach Opolskich skręcamy od razu w lewo, w ul. Morcinka, która w pada po chwili w ul. Kościelną. Kilkaset metrów dalej mijamy piękny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z charakterystyczną, cebulastą kopułą wieży. Pięćset metrów dalej dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 423, które przecinamy prosto, wjeżdżając do lasu drogą gruntową. Siedemset metrów dalej przejeżdżamy przez tory kolejowe prowadzące do cementowni Górażdże i tuż za przejazdem docieramy do linii kolejowej Opole – Gliwice. Skręcamy w prawo i jedziemy ok. 300 m. do przejazdu kolejowego. Przejeżdżamy nim i jedziemy cały czas prosto. Mijamy jedno skrzyżowanie dróg leśnych i docieramy do rozwidlenia dróg przy krzyżu, gdzie skręcamy łagodnie w prawo. Po drodze mijamy kilka drewnianych ambon, z których obserwować można zwierzynę leśną.

Jadąc dalej cały czas prosto ok. 2,5 km, dojeżdżamy do trzeciego leśnego skrzyżowania, tuż przy granicach kamieniołomu Górażdże. Jadąc w prawo, wjedziemy na teren leśnego rezerwatu przyrody Kamień Śląski. To ślepa droga, która kończy się na kamieniołomie. Trasa naszej wycieczki na skrzyżowaniu skręca w kierunku przeciwnym, czyli w lewo. Siedemset metrów dalej skręcamy w prawo i po przejechaniu kilometra docieramy do asfaltowej drogi gminnej. Skręcamy w lewo i za zakrętem w prawo, dojeżdżając do skrzyżowania. Przed sobą widzimy zabudowania Kamienia śląskiego. Tu, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy ok 3,5 km do Kosorowic. Na skrzyżowaniu w centrum wioski skręcamy w prawo i wracamy do Tarnowa Opolskiego wygodnym czerwonym szlakiem rowerowym, którym jechaliśmy na początku wycieczki. Naszą trasę kończymy tam, gdzie ją zaczynaliśmy – przed Urzędem Gminy i tężnią solankową.

 

 

Data publikacji: 30-09-2020 12:40
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie