Gminny Ośrodek Kultury zakończył projekt „Ale kino!”

ki.jpeg

Gminny Ośrodek Kultury zakończył projekt „Ale kino!” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Działania projektowe odbyły się w trzech cyklach – z podziałem na grupy wiekowe. Najmłodsi po obejrzeniu różnorodnych filmów animowanych z wielkim zapałem i talentem wykonali scenografię i postacie do filmu o najrzadszym polskim motylu– NIEPYLAKU APOLLO. Oprócz wiedzy o cyklu rozwojowym tego pięknego mieszkańca górskich łąk zgłębili tajniki tworzenia animacji techniką poklatkową i czynnie uczestniczyli w przygotowaniu krótkiego filmiku. Film o motylku został zmontowany z wykorzystaniem dziecięcych prac przez panią Monikę, która prowadziła zajęcia. Dzieci zobaczyły efekt wspólnej twórczości i wzięły udział w konkursie „Jaka to bajka”.

W grupie młodzieżowej uczestnicy dowiedzieli się o dawnych i współczesnych technikach nagrywania i montowania filmów, poznali możliwości wykorzystania do tego celu darmowych programów. Otrzymali od prowadzącej wytyczne i wskazówki pomocne przy wykonaniu zadania własnego polegającego na nagraniu krótkiego vloga (indywidualnie lub w małych grupach). Przygotowane przez siebie materiały zmontowali na kolejnych warsztatach. Uzyskali informacje o przepisach regulujących zasady publikacji w sieci, kwestię praw autorskich czy ochronę wizerunku.  Zebrany materiał nagraniowy został zawarty w filmiku.

Najstarsi uczestnicy wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Łodzi. W bogatym programie pobytu w tym najbardziej filmowym spośród polskich miast znalazła się wizyta w Wytwórni Filmów Oświatowych. Na jej terenie odbyły się warsztaty i projekcja filmowa. W Muzeum Kinematografii miłośnicy polskiego filmu mogli zobaczyli ciekawe prace sławnych polskich reżyserów powstałe w czasie, gdy byli oni jeszcze studentami łódzkiej filmówki. Na Łódzkim Szlaku Filmowym odwiedzili z przewodnikiem miejsca, gdzie kręcono sceny wielu polskich filmów (np. „Ziemię Obiecaną” Andrzeja Wajdy) , albo miejskie i parkowe ujęcia na potrzeby polskich seriali (np. „Komisarza Aleksa”). Wędrówkę filmowym szlakiem zakończyli na ulicy Piotrkowskiej, gdzie znajduje się największa w kraju Aleję Gwiazd (z nazwiskami aktorów, scenarzystów, reżyserów i operatorów największych produkcji filmowych). Z przebiegu wycieczki powstał reportaż filmowy. Działania zakończyły się seansem, podczas którego można było obejrzeć filmowe efekty projektu, a także wystawą zdjęć dokumentujących wydarzenia.

Obszerna relacja z poszczególnych działań projektowych na www.gok.tarnowopolski.pl

Linki do nagrań:

„Niepylak Apollo” https://www.youtube.com/watch?v=AEdxp9d-5gY

„Moje miejsce na ziemi” https://www.youtube.com/watch?v=VUkGuilxzHA

Reportaż z przebiegu wycieczki https://www.youtube.com/watch?v=ZQ-S1UtS2Pw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2E5skYq2RGbpRebXfTrtUCmjA6tvJfNPP54LOVP2eAVcDamuqPIYImv4s

 

Patronat medialny: Radio DOXA, Tarnów Opolski News, Tygodnik Ziemi Opolskiej

 

 

 

Data publikacji: 28-10-2020 10:17
Opublikował(a): Marcin Kazin
Wersja XML

Nasi partnerzy:

×

Wyszukaj w serwisie