aplikacja mobilna

15-lecie opolskiego Camino: 2008-2023 – Jubileusz Drogi Św. Jakuba na Opolszczyźnie

Pielgrzymowanie to podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Pielgrzymka jednak, to nie tylko pokonywanie pewnych odcinków drogi, wyznaczonej przez wieki trasy, ale często również pokonywanie własnych trudów, słabości, które po dotarciu do celu magicznie znikają, łącząc się z radością osiągniętego celu. O tych doświadczeniach opowiadać mogą zapewne pielgrzymi, którzy byli uczestnikami jubileuszu, pokonujący część słynnego szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do grobu św. Jakuba Apostoła Santiago de Compostela w Hiszpanii, który przebiega przez Opolszczyznę.  Trasa ta jest nie tylko okazją do duchowych rozważań, można dodatkowo poznać malownicze pejzaże opolskich wsi, poznać tutejszą kulturę (jak wspomniano podczas biesiady - kulturę, która jest mieszanką kultury polskiej,  kresowej, śląskiej i niemieckiej) czy zakosztować regionalnych potraw. Opolski odcinek przebiega również przez gminę Tarnów Opolski. Biegnący tu odcinek Drogi św. Jakuba Via Regia to trasa, która liczy blisko 10 km, a wyznacza ją 27 charakterystycznych głazów, oznaczonych muszlą jakubową. Szlak przebiega prostą drogą przez las oraz część miejscowości Kosorowice, łącząc trasę Opole – Góra Św. Anny.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz. 16.00 mszą św. w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy, której przewodniczył ks. biskup Paweł Stobrawa. Potem, uroczystość przeniosła się do Opola-Borek, gdzie doszło do oficjalnego otwarcia którego dokonał Helmut Starosta -prezes Stowarzyszenia Pielgrzymi Opolscy, a także organizator wydarzenia i główny krzewiciel idei budowania opolskiego Szlaku, stale zachęcający do pielgrzymowania. Po części oficjalnej można było podziwiać część artystyczną, oraz zakosztować pysznych wypieków i swojskiego smalcu przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kosorowicach.

Wszystkim pielgrzymom, uczestnikom wydarzenia, tym, którzy rozważają rozpoczęcie podróży piękną trasą jakubową oraz krzewicielom opolskiego odcinka Via Regia życzymy, aby czas pielgrzymowania był czasem radości, modlitwy, refleksji, a pokonanie trasy (w tym biegnącej przez gminę Tarnów Opolski) stało się miłym doświadczeniem podczas życiowych wędrówek.

 

Zdjęcia: Czesław Tkocz

 

 

Data publikacji: 15-09-2023 12:16
Opublikował(a): Małgorzata Bahryj
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×