aplikacja mobilna

Sieć gminnych defibrylatorów AED

Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnów Opolski!

Z radością informujemy, że nasza gmina podjęła ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Dzięki środkom przekazanym przez ZW Lhoist, Bank Spółdzielczy w Krapkowicach oraz środkom z budżetu Gminy Tarnów Opolski, zakupione zostały dwa nowoczesne urządzenia AED (automatyczne defibrylatory zewnętrzne), które są niezbędne do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Pierwsze z urządzeń zostało strategicznie zamontowane przy głównym wejściu do budynku Urzędu Gminy, aby było łatwo dostępne zarówno dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających. Drugi defibrylator umieszczono na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim. AED znajduje się w zielonej kapsule, aby wyjąć urządzenie wystarczy tylko otworzyć kapsułę przekręcając jej wieko w lewą stronę.

Obraz1.png

Po włączeniu AED zaczną pojawiać się komendy głosowe, które po kolei będą prowadziły osoby udzielające pomocy po procedurze reanimacyjnej. Usłyszymy np.: „Zadzwoń na 112.”

„Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi.”

„Usuń odzież z klatki piersiowej poszkodowanego.”

„Wyciągnij elektrody znajdujące się pod urządzeniem.”

„Otwórz opakowanie z elektrodami.”

„Zapoznaj się z instrukcjami na elektrodach.”

„Przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową zgodnie z ilustracją.”

„Przyciśnij mocno elektrody do klatki piersiowej.”

„Nie dotykaj poszkodowanego, analiza rytmu serca.”

 

WAŻNE!

Jeżeli wstrząs defibrylacyjny będzie zalecany, AED sprawdzi, czy nikt nie dotyka poszkodowanego i powie, aby wcisnąć migający przycisk. Jeżeli wstrząs jest niezalecany, nie spowodujesz wyładowania nawet jeśli niechcący coś naciśniesz.

 

Nie trzeba już oddechów, wystarczy tylko ucisk klatki piersiowej, w tempie 100  – 120 ucisków na minutę, na głębokość ok. 5 cm, na środku klatki piersiowej, nasadą nadgarstka.

 

PAMIĘTAJ!

Elektrod nie odklejamy do czasu przejęcia poszkodowanego przez skierowany na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego, nawet jeśli u poszkodowanego powróciły funkcje życiowe. Jeśli ponownie dojdzie do zatrzymania krążenia, możemy mieć duże trudności z ich ponownym przyklejeniem. AED zwiększa przeżywalność podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ze wskazaniem do defibrylacji z 2 procent do ponad 70 procent !

W najbliższym czasie planowane są szkolenia z obsługi urządzeń dla poszczególnych grup mieszkańców naszej Gminy, a przeprowadzone zostaną przez OSP Jednostkę Ratownictwa Specjalistycznego w Nakle (działającą przy Fundacja OPOLSAR  z siedzibą  w Nakle), która odpowiedzialna jest również za wsparcie techniczne urządzeń.

MAPA  GMINNYCH  DEFIBRYLATORÓW  AED:

OGÓLNODOSTĘPNE 24H/DOBĘ (KOLOR CZERWONY)    

DOSTĘPNE Z OGRANICZENIAMI (KOLOR ŻÓŁTY)

POZOSTAŁE: OSP, PRZYCHODNIE (KOLOR NIEBIESKI)

image-9.png

Defibrylator AED znajdują się w następujących lokalizacjach:

  1. Urząd Gminy Tarnów Opolski, Tarnów Opolski, ul. Dworcowa 6, Tarnów Opolski ogólnodostępny 24h/dobę
  2. Gminny Ośrodek Kultury, Osiedle Zakładowe7, ul. Dworcowa 6,  Tarnów Opolski ogólnodostępny 24h/dobę
  3. Biurowiec ZW LHOIST S.A. ul. Wapiennicza 7, Tarnów Opolski, ograniczona dostępność - w godzinach pracy biurowca,

a także na wyposażeniu samochodów ratowniczych OSP (OSP JRS Nakło, OSP Kosorowice, OSP Przywory) oraz przychodni TARMED. 

 

Więcej informacji dotyczących zasad i sposobu użycia AED oraz lokalizacji gminnych defibrylatorów dostępnych jest na stronie: https://opolsar.pl/aed/ 

 

Data publikacji: 07-02-2024 08:30
Opublikował(a): Małgorzata Bahryj
Wersja XML Powrót do poprzedniej strony »

Nasi partnerzy:

×