W dniu 16 marca w naszej gminie upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej – tragicznych wydarzeń dla ludności cywilnej po wkroczeniu na Śląsk wojsk Armii Czerwonej w 1945 roku. Uroczystość zorganizowała gmina Tarnów Op. we współpracy z zarządem gminnym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Na początek uczestnicy zgromadzili się przed odsłoniętym w 2021 roku pomnikiem ku czci mieszkańców naszej gminy deportowanych w 1945 przez NKWD do Związku Radzieckiego. Wójt Gminy Rudolf Urban podkreślił, że choć pomnik ten upamiętnia w pierwszej kolejności 22 mieszkańców Kosorowic, to jest on symbolem tragedii wszystkich ofiar roku 1945 z terenu naszej gminy, bo w każdej miejscowości z rąk czerwonoarmistów dochodziło do mordów, gwałtów i wywózek. Krzysztof Wysdak, przewodniczący zarządu gminnego TSKN, odczytał natomiast kilka wspomnień pana Józefa Walecko, syna jednego z deportowanych. Pan Walecko ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w uroczystości, jednak w przygotowanym wystąpieniu przypomniał tragiczne losy regionu i jego mieszkańców. Wyraził również wdzięczność, że po latach powstał właśnie ten pomnik, będący dla niego symbolicznym grobem jego ojca, który – jak wielu innych – nie wrócił z wywózki do ZSRR.
Ta część uroczystości zakończyła się wspólną modlitwą pod przewodnictwem proboszcza parafii Kosorowice, ks. Janusza Ryła, oraz złożeniem kwiatów.
Drugą częścią uroczystości była prezentacja filmu „Wyzwalani” w reżyserii Jana Płonki. W filmie opowiadane są losy mieszkańców Zdzieszowic nie tylko z samego okresu wejścia Armii Czerwonej, ale także z czasu wzmożonych alianckich nalotów na zakłady chemiczne w Zdzieszowicach. Prezentacja została poprzedzona wstępem historycznym, którego dokonał dr. Bernard Linek, historyk z Instytutu Śląskiego w Opolu. W prezentacji filmu udział wziął jego Autor Jan Płonka, oraz Hubert Józef, odtwórca jednej z głównych ról.
Foto: Agnieszka Okos/GOK